Eğitim

İntihal nedir? İntihal oranı nasıl öğrenilir

İntihal nedir?

İntihalin TDK karşılığı aşırmadır. Bir başkasına ait eseri, fikir ya da düşünceyi kopyalayarak kendi fikir, düşünce ya da eseriymiş gibi göstermek intihaldir.

İntihal oranı nedir?

Hazırlamış olduğunuz lisans, yüksek lisans, doktora tezleri ve diğer proje ödevlerinin literatürde var olan ödev, proje ve tezlerle benzerlik oranlarını belirten oran intihal oranıdır. İntihal yapan kişi kendine ait bir eserde bir başkasının eserinde geçen düşünce, buluş veya ifadeleri kaynak göstermeksizin kendine aitmiş gibi gösteren kişilerdir.

İntihal yapmak suç mudur?

İntihal yapmak akademik camiada ciddi bir suç olarak kabul edilir. Sonuçları ise intihal yapan kişinin düşük not almasından tutun akademik kariyerinin silinmesine kadar gidebilecek ciddi yaptırımlar doğurabilir.

Akademik camiada sizden beklenen nedir?

Sizden beklenen başkasının fikirlerini, düşüncelerini aşırmadan gerekli yerlerde yapılan alıntıları, alınan kaynakla birebir aynısı olmamak şartıyla kaynakçanızda göstermenizdir.

İntihal oranını hangi programlarla öğrenebilirim?

İntihal oranınızı çeşitli intihal programlarını kullanarak öğrenebilirsiniz. Bu programların başında ise TURNITIN programı gelmektedir. Turnitin programı sizlere intihal oranınızı gösteren en detaylı programdır. TURNITIN haricinde çeşitli intihal programları da mevcuttur. Özellikle son yıllarda yerli mühendisler tarafından geliştirilmiş olan INTIHAL.NET ülkemizde TURNITIN programına alternatif olarak üniversite, enstitü ve öğretim görevlilerine dağıtılmaya başlanmıştır. Tamamen yerli mühendisler tarafından geliştirilmiş olan INTIHAL.NET’te bir çok fonksiyon bulunmaktadır. TURNITIN ve INTIHAL.NET programları halka açık programlar değillerdir.  Bunlar haricinde çeşitli basit yazılımlar da mevcuttur. İnternet üzerinden biraz araştırma yaparak bu programlara ulaşabilirsiniz ancak basit programlar sağlıklı ve detaylı intihal oranı vermezler. Ayrıca ne olduğu belirsiz programlara yüklenen tez, ödev ve projelerinizin çalınma, depo edilme ihtimalleri yüksektir.

İntihal oranını öğrenmek istediğiniz bir projeniz ya da teziniz var ise bu konuda sizlere detaylı intihal oranı öğrenebilmeniz için makul bir ücret karşılığında yardımcı olabilirim. İletişim sayfasından benimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yazar hakkında

Mehmet Enes YALÇIN

Selamlar ben Enes. Eğitim ve sosyal hizmetler alanındaki gelişmeleri takip etmeye ve gelişmeleri sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.
*Medipol Üniversitesi SBF- Sosyal Hizmet
*Medipol Üniversitesi EF - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

e-posta: iletisim@enesyalcin.com

Bu konuya yorum yaz

M.E.Y Tüm hakları saklıdır...
sayaç