Üniversite

Yandal yapıyorum çift anadala geçiş yapabilir miyim?

İkinci sınıfın başında çift anadal ya da yandal programlarına başvurup yandal hakkı kazanmış çift anadal isteyen lisans öğrencisi iseniz üzülmeyin. Bu durumdakiler için birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum. Öncelikle çift anadal ve yandal programlarının ne anlama geldiklerini açıklayarak başlayalım.

Çift anadal programı (ÇAP) nedir?

Çift anadal programı aynı anda aynı üniversite bünyesinde iki farklı lisans ya da ön lisans programı okumanıza olanak sağlayan bir sistemdir. Yök ve üniversitenizin belirlemiş olduğu şartları sağladığınız taktirde çift anadal programına kayıt olabilirsiniz.

Yandal diploma programı nedir?

Bir diploma programına kayıtlı öğrencinin öngörülen şartları taşıması kaydıyla, aynı yükseköğretim kurumu içinde başka bir diploma programı kapsamında belirli bir konuya yönelik sınırlı sayıda dersi almak suretiyle, diploma yerine geçmeyen bir belge (Yandal Sertifikası) alabilmelerini sağlayan programıdır.

Yani kısacası çift anadal programı öğrencileri hak kazandıkları bölümün diplomasını alır. Yandal programı öğrenciler o alanda ders aldığına dair sertifika alır.

Çift anadal/yandal başvuruları genellikle Türkiye geneli üniversitelerde ilk yılın sonu (ikinci yılın başı) ve ikinci yılın sonunda (üçüncü yılın başı) alınmakta. İkinci sınıfın başlangıcında çift anadal programına hak kazanamamış fakat yandal programına hak kazanmışsanız yandal hakkı kazandığınız alandan çift anadal diploması alamayacaksınız diye bir şey yoktur. Bu durumda iki yol izleyebilirsiniz;

  1. İkinci sınıfta yandal hakkınızdan feragat ederek anadalınızdaki ortalamanızı olabildiğince yüksek tutmaya çalışarak bir sonraki sene tekrar çift anadal programı başvurusu yapacaksınız. Bu ilk yoldu.
  2. Eğer yapabileceğinizden,  ortalamanızı yüksek tutabileceğinizden (anadal programınızda) eminseniz yandal programına kayıt olarak ikinci yılınızda yandal programından da ders alarak aynı zamanda anadalınızdaki ortalamanızıda yüksek tutmaya çalışacaksınız. Bu da izleyebileceğiniz ikinci yol.

Yukarıda size önerebileceğim iki yoldan birini seçerek planlar yapabilirsiniz. Eğer ikinci yolu tercih ederseniz o yıl ki ders yükünüz biraz ağır olacak fakat bir sonraki sene çift anadal programına kayıt yaptırdığınızda yandal programında aldığınız dersleri tekrardan almak zorunda kalmayacaksınız. Ders yükünüz hafiflemiş olacak.

Birinci yolu seçerseniz sadece anadal prıgramınızdaki ortalamanızı yükseltmek için çabalayacaksınız.

Her iki yoluda artıları/eksileri ile tartıp sizin için en uygun olacak kararı vermeniz dileğiyle…

 

 

Yazar hakkında

Mehmet Enes YALÇIN

Selamlar ben Enes. Eğitim alanındaki gelişmeleri takip etmeye ve gelişmeleri sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.
*Medipol Üniversitesi SBF- Sosyal Hizmet
*Medipol Üniversitesi EF - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik
Acil iletişim için instagram adresim,
instagram: @enes_yalcn
e-posta: iletisim@enesyalcin.com
Enes Yalçın kimdir? @hakkımda

Bu konuya yorum yaz