Diğer

“Suriyeliler istedikleri üniversiteye hiçbir koşul olmadan girebiliyor”. iddiası üzerine bir yazı

İDDİA: Suriyeliler istedikleri üniversiteye sınav da dahil olmak üzere herhangi bir koşula tabi tutulmadan girebiliyor.

YANLIŞ

Suriyeli mülteciler Türkiye Cumhuriye’ti sınırlarına girdiği günlerden beridir hüküm süren bir kaos ortamı var. Birçok asılsız iddia sanki Suriye’li mülteciler ülkemizde bedavaya krallar gibi yaşıyor şeklinde bir biri ardına sıralanmakta.

Peki söylenenler gerçek mi? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençler bir üniversite kazanmak için gecelerini gündüzlerine katarken, Suriyeli mülteciler Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde elini kolunu sallayarak bir üniversiteye girebiliyor mu?

Hayır tabi ki.

Bu iddia doğru değil. Suriyeli göçmenler de diğer yabancı uyruklu öğrenciler gibi belirlenen şartlar kapsamında yatay geçiş yaparak ya da yabancı uyruklu öğrencilere uygulanan sınavlara girerek Türkiye’de eğitim alabiliyor.

Yabancı uyruklu öğrencilerin, yatay geçiş yapmak istedikleri üniversitelerin şartlarına uygun olmaları gerekli. Türkiye’de denkliği olan bir yüksek öğretim kurumuna geçiş sınavına daha önce kendi ülkelerinde girmiş olmaları ya da not ortalamasının girmek istediği üniversitenin belirlediği ortalamayı tutması bu şartlardan bazıları. Örneğin bazı üniversiteler, yabancı öğrencileri kendi yaptıkları sınavlara tabi tutarken bazı üniversiteler ise öğrencilerin not ortalamasına göre değerlendirme yapabiliyor. Her üniversitenin kabul edebilecekleri yabancı öğrenci için ise farklı kontenjanları bulunuyor.

Bazı üniversitelerdeki bazı bölümlerin 2016 yılı kontenjanları şöyle:

Şiddet olayları ve insani kriz nedeniyle okula devam edemeyenler

Resmi gazetede yayınlanan, Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin Ek 2. Maddesi, özel durumlarda yatay geçişi düzenlemekte. Bu düzenlemeye göre, şiddet olayları ve insani kriz nedeniyle eğitim öğretimin sürdürülemez olduğu YÖK tarafından tespit edilen ülkelerde öğrenim gören öğrenciler Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına yatay geçiş başvurusu yapabiliyor. Örneğin bu kapsamda değerlendirilecek olan Suriyeli bir öğrencinin Suriye’de eğitim görüyor olması gerekli.

Yani hiçbir üniversite hiçbir Suriyeli’yi ya da başka bir ülkenin vatandaşını boş beleş yere üniversiteye almıyor. Yapılan her şey kanunlara uygun şekilde ve gerektiği gibi yapılmakta. Ortada herhangi bir pozitif ya da negatif ayrımcılık olmamakla birlikte ne yazık ki kamuoyuna sosyal medyadan yanlış yansımış bu iddialar asılsızdır.

Şimdi siz karar verin…

Ortada bir hak mı var? Yoksa bir haksızlık mı?

Yazar hakkında

Mehmet Enes YALÇIN

Selamlar ben Enes. Eğitim ve sosyal hizmetler alanındaki gelişmeleri takip etmeye ve gelişmeleri sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.
*Medipol Üniversitesi SBF- Sosyal Hizmet
*Medipol Üniversitesi EF - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

e-posta: iletisim@enesyalcin.com

Bu konuya yorum yaz

M.E.Y Tüm hakları saklıdır...
sayaç