Genel Paylaşımlar

Karakter ve Değerler Eğitimi – Örnek Eğitim Programları

ETKİNLİK – 1

DEĞER: EMPATİ

Yöntem: Oyun yolu ile öğrenme

Konu: Üç adet gönüllü öğrenci seçilir. Seçilen öğrenciler sırayla arka arkaya dizilir. En öndeki öğrenci gözlerini kapatıp, kulaklarını elleriyle tıkar. Onun arkasındaki öğrenci sadece gözlerini kapatır. Ellerini öndeki arkadaşının omzuna atar. En arkadaki (üçüncü)  öğrenci ise ellerini ikinci öğrencinin omzuna atar, gözleri ve kulakları açıktır. Üçüncü öğrenci, ikinci öğrenciyi sesli bir şekilde yönlendirir. İkinci öğrenci ise birinci öğrenciyi kolları ile yönlendirir. Bu şekilde sınıf içerisinde yavaşça dolaşmaları istenir. Amaç herhangi bir engele takılmadan sınıfı dolaşabilmektir. Bu oyunla birlikte öğrencilerin görme ve duyma engelli bireylerin yaşadığı zorlukların farkına varmaları ve onlara karşı empati geliştirmeleri beklenir.

EKİNLİK-2

DEĞER: PAYLAŞIMCI OLMAK

Yöntem: Tartışma, Bireysel Çalışma Yöntemi

Konu: Öğrencilere paylaşımcı olmanın ne demek olduğu sorulur, bu konu hakkında sınıf içerisinde tartışılır. Nelerimizi paylaşabiliriz? Nelerimizi paylaşmamız doğru değildir? hakkında öğrencilerin fikirleri alınır. Paylaşımcı olmak hakkında öğrencilere bilgi ve önceden tasarlanmış bir kayıt çizelgesi verilir. Bir hafta boyunca, evde, okulda ve sokakta diğer insanlarla ya da canlılarla paylaştıklarını kayıt etmeleri istenir. Bir sonraki hafta derse getirmeleri ve paylaşmaları istenir. Böylece öğrencilere paylaşımcı olmanın önemini fark etmeleri sağlanır.

ETKİNLİK-3

DEĞER: MİSAFİRPERVERLİK

Yöntem: Dramatizasyon; Rol Oynanama, Tartışma, İş Birliğine Dayalı Öğrenme

Konu: Öğrencilere misafirperverliğin ne demek olduğu sorulur, bu konu hakkında sınıf içerisinde tartışılır. Misafirperver bir insanda bulunması gereken davranışlar nelerdir? Misafirperver bir insan nasıl olmalı gibi sorular yöneltilerek sınıf içerisinde bir tartışma ortamı oluşturulur. Daha sonra öğrenciler gruplara ayrılır ve misafirperverlik hakkında bir senaryo yazarlar öncelikli olarak gönüllü öğrencilerden başlanarak yazdıkları senaryoyu sınıf içerisinde canlandırmaları istenir. Canlandırılan her oyundan sonra izleyici konumundaki öğrencilerden geri bildirim alınır. Olumlu ya da olumsuz geribildirimlerle davranışlar pekiştirilir.

ETKİNLİK-4

DEĞER: BAYRAĞA SAYGI

Yöntem: Dramatizasyon; Fotoğraf Çekme, Resim Yapma, Öykü Oluşturma

Konu: Okul çapında tüm öğrencilere üç hafta kadar süre verilir. Üçüncü hafta cuma günü ders bitimine kadar her öğrenci bayrak ile ilgili bir öykü yazabilir, resim yapabilir ya da bayrak temalı bir fotoğraf çekebilir. Öğretmen ve öğrencilerden oluşturulan bir kurul üç farklı kategoride değerlendirme yapar. Fotoğraf, resim ve öyküler arasından en çok beğendiklerini seçerek seçilenleri belirli bir süre okul panosunda yayınlayarak tanıtırlar.

 

ETKİNLİK – 5

DEĞER: TEMİZLİK

Yöntem: Öğrencilerin duygu ve deneyimlerinden yararlanma

Konu: Okuldaki öğrencilere temizlik değerinin kazandırılması amacıyla her hafta pazartesi günü istiklal marşı töreninden sonra tüm okul öğrencileriyle birlikte okul bahçesindeki çöpler toplanır.

 

 

 

Yazar hakkında

Mehmet Enes YALÇIN

Selamlar ben Enes. Eğitim alanındaki gelişmeleri takip etmeye ve gelişmeleri sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.
*Medipol Üniversitesi SBF- Sosyal Hizmet
*Medipol Üniversitesi EF - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik
Acil iletişim için instagram adresim,
instagram: @enes_yalcn
e-posta: iletisim@enesyalcin.com
Enes Yalçın kimdir? @hakkımda

Bu konuya yorum yaz