Google drive sınırsız depolama alanına sahip olun

Eğer üniversite öğrencisi iseniz google drive üzerinden sınırsız depolama alanına sahip olabilirsiniz. Nasıl mı?

Hemen üniversitenizin bilgi işlem birimine mail yoluyla ulaşıp ya da bizzat bilgi işleme uğrayarak edu.tr uzantılı bir e-posta adresi temin ediyorsunuz. Zaten üniversite kurumları genellikle e-posta servis sağlayıcısı olarak gmail servisini kullanmaktalar. Temin ettikten sonra edu.tr uzantılı mailimiz ile gmail üzerinden hesabımıza giriş yapıyor ve herhangi bir ek işlem yapmadan sınırsız google drive saklama alanına sahip oluyoruz. Hemde şöyle bir şey var. Google drive uygulamasını bilgisayarımıza indirip yeni bir klasör oluşturmuş gibi dosyalarımızı saklamak için kullanabiliyoruz. Bilgisayarınız bozulsa, parçalansa dahi buradaki dosyalar asla kaybolmaz. Diyelim bilgisayarınız bozuldu yeni bir bilgisayar aldınız. Üzerine google drive uygulamasını kurup, kendi hesabınıza giriş yaptığınız zaman  drive üzerinde saklanan tüm dosyalar yeni bilgisayara senkronize olur.

Google Drive uygulamasını bilgisayarıma nasıl kurarım ?

 • Onun üzerine bir defa tıklayalım.
 • Google Drive Klasörünü Aç’a tıklıyoruz.

 • Drive klasörümüz açılıyor. İşlem bu kadar basit.

Ben ilk haftadan 11GB kullanmışım 🙂 Buraya ister resimlerinizi, isterseniz videolarınızı ya da önemli dosyalarınızı yedekleyin.

 

Bu diski çevrimiçi olarak da görüntüleme imkanımız var. Nasıl mı?

 • Tarayıcıya google drive yazıyoruz ve çıkan linke giriyoruz.
 • Eğer hesabımıza giriş yapmamışsanız giriş yapıyorsunuz, daha önceden giriş yapmışsanız dosyalar direk karşınıza çıkacaktır.
 • Şu ekranla karşılaşacağız.

 

***Telefonunuza Google Drive uygulamasını kurup fotoğraf ve videolarınızı yedekleyebilir, tüm dosyaları telefonunuz üzerinden görüntüleyip düzenleyebilirsiniz.

 

Mükemmel bir şey normalde google drive üzerinden 10 TB saklama alanı almış olsanız aylık 289,99 TRY ücret ödemek zorunda kalacaksınız. Bakın altını çizerim aylık diyorum. Hem sınırsız saklama alanına sahip oluyorsunuz hemde ücret ödemiyorsunuz. Kaçırmayın derim 🙂

 

Mehmet Enes YALÇIN

Selamlar ben Enes. Eğitim alanındaki gelişmeleri takip etmeye ve gelişmeleri sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. *Medipol Üniversitesi SBF- Sosyal Hizmet *Medipol Üniversitesi EF - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Acil iletişim için instagram adresim, instagram: @enes_yalcn e-posta: iletisim@enesyalcin.com Enes Yalçın kimdir? @hakkımda

Google drive sınırsız depolama alanına sahip olun” için 11 yorum

  1. Yok kimse yemez 🙂 Üniversite bittiğinde mail hesabı hala bizde kalıyor. Hesabı silme gibi bir durumda olmaz. Çünkü hesabımız silinirse aynı isimde başkasına verilme durumu olduğu için böyle bir şey yapmazlar. Etik olmaz.

 1. edu.tr mail adresi alınması kolay hatta bilgi işlemdeki arkadaşa google hesabını onaylatırsanız google’ın bir çok özelliğindende bedava yararlanırsınız ama bilgi işlemdeki kişiyi sanırsam şahsen tanımanız gerekecektir 🙂 iyi bloglar

 2. Hocam dediğini aynen uyguladım hem tarayıcı üzerinden denedim hemde gdrive programını indirip denedim. ” Maalesef Google bu e-posta adresini tanımıyor. ” hatasını veriyor. Anadolu üniversitesi ögrencisiyim ve edu.tr uzantılı adresi ordan aldım. Bu yöntemin gerçekten işe yaradığına eminmisiniz ?

  1. Üniversiteniz ya da aöf ile anlaşma olmayabilir. Bizim üniversitemizin mail adresiyle sınırsız alan alabiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir